Leczenie chorób oczu
Leczenie chorób siatkówki
Wybór sposobu leczenia zależy od postawionej diagnozy, tak więc niezykle wązna jest wnikliwa diagnostyka obejmująca zwykle badania dodatkowe takie jak OCT ( optyczna koherentna tomografia), USG gałki ocznej, czasem angiografia.
Leczenie chorób siatkówki jest:– zachowawcze w przypadku suchej postaci AMD ( zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem) czy początkowego stadium retinopatii cukrzycowej
– za pomocą iniekcji wewnatrzgałkowych leków anty VEGF, jeśli mamy do czynienia z obrzekiem plamki w przebiegu różnych chorób, najczęściej cukrzycy, zakrzepu czy AMD wysiękowego
– stosując laseroterapię siatkówki w przypadku retinopatii cukrzycowej
– operacyjne w przypadku odwarstwienia siatkówki oraz zmian rozrostowych ( ERM- błona nasiatkówkowa) i proliferacji włóknisto-naczyniowych
Leczenie i chirurgia zaćmy
Zaćmę leczy się operacyjnie! Podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę oka a w to miejsce wszczepia nową, sztuczną. Ta procedura stwarza wiele możliwości- nie tylko poprawia widzenie, ale pozwala również skorygować występującą wcześniej wadę wzroku. Można raz na zawsze uwolnić się od konieczności noszenia okularów, do dali, bliży oraz tych korygujących astygmatyzm.
W Centrum Medycznym BESKIDMED proponujemy Państwu zabiegi nieodpłatne, w ramach umowy z NFZ przeprowadzane w Oddziale Okulistycznym Szpitala Śląskiego w Cieszynie (obowiązuje kolejka oczekujących).
Leczenie jaskry
Głównym i najbardziej powszechnym sposobem leczenia jaskry jest leczenie farmakologiczne, poprzez podawanie kropli do worka spojówkowego. Krople obniżające ciśnienie w gałce ocznej działają w dwojaki sposób: zmniejszają produkcję cieczy wodnistej lub zwiększają odpływ cieczy wodnistej.
W leczeniu jaskry zastosowanie znajduje również terapia laserowa, a tutaj w zależności od rodzaju jaskry- irydotomia oraz trabekuloplastyka laserowa. Obie procedury dostępne są w naszym ośrodku.
Trabekuloplastyka jest wykonywana w leczeniu jaskry otwartego kąta i ma na celu poprawę odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania. Z kolei irydotomia laserowa jest wykonywana w jaskrze zamkniętego kąta, po ostrym ataku jaskry. Polega ona na wykonaniu otworu w tęczówce, aby umożliwić przepływ płynu pomiędzy komorami oka.
Zabiegi chirurgiczne to ostatnia broń, po którą sięga się w przypadku walki z jaskrą. Na operację decydujemy się, gdy innymi metodami nie można uzyskać obniżenia ciśnienia śródgałkowego, co oznaczałoby brak możliwości zapobiegnięcia dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego i pola widzenia. Wskazaniem do wykonania tzw. operacji przeciwjaskrowej są: podwyższone ciśnienie śródgałkowe, pomimo stosowania różnych leków przeciwjaskrowych; dalsza progresja choroby, pomimo systematycznego leczenia; niemożliwość systematycznego stosowania kropli;niektóre postacie jaskry niereagujące na leczenie farmakologiczne.